שמאי מקרקעין דתי – שילוב כללי תורה בשמאות לצד אתיקה מקצועית

שמאי מקרקעין מוסמך הוא אדם בעל רישיון מטעם מועצת שמאות המקרקעין שבמשרד המשפטים ובה הוא רשום כחבר (ובכך כפוף לפיקוחה והקפדה על כללי האתיקה והנחיות ותקנים מקצועיים) ונחשב כבעל מקצוע 'חופשי', שתפקידו העיקרי במציאת שווי שוק הנדל"ן (נכסי דלא ניידא), כלומר בהערכת שווים של זכויות בנכסי מקרקעין, לצד שומות מסוגים נוספים. משרדינו, כמשרד בעל אופי דתי, כפוף גם (ובראש) לעקרונות התורה והמוסר האלוהי, המורים על ערכי האמת והצדק, עד למצוות קונקרטיות בדיני השמאות, למשל: "וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה'). משכך, המשרד מותאם מציע את שירותיו בנכסי דלא ניידי גם לציבור ולמגזר הדתי והחרדי.

מלבד העבודה העיקרית של הערכת שווי לנכסי נדל"ן, שכאמור שמאות זו מהווה את המסמך העיקרי בייעוץ והדרכה בקנייה/מכירה של נכס מקרקעין, משרדינו כותב דוחות שומה נוספים, כגון; הערכת יסודות משותפים בהרחבת בנייה לתשלום יחסי בין שכנים, הפחתת היטל השבחה (בתביעה נגד רשויות), שווי לאחר הפקעת קרקע, ירידת ערך השטח בגלל תכנית פוגעת לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה (בתביעה נגד רשויות), בדיקת קרקע חקלאית לקראת 'הפשרה' לייעוד מגורים או אחר, טבלאות איזון בין שותפים לחלוקה ועוד. כמו כן, שרותיו של שמאי מקרקעין נצרכים למתן חוות דעת אודות נכס מסוים בהליכים משפטיים שונים, לרבות בנושאי כינוס נכסים, הוצאה לפועל והסכם גירושין. השמאי יונתן לוי בירותי, הינו שמאי שרשום במאגר השמאים של בית המשפט בירושלים.

משרד השמאות יונתן לוי בירותי מבצע שומות עבור גורמים פרטיים, מוסדות ועסקני הנדל"ן ברמות השונות בדיקות של הנכס אשר יכללו בראש ובראשונה את הערכת שוויו של הנכס (בין אם קרקע, דירה, וילה, דירת גג או דירה משותפת, אדמה חקלאית או כל נכס אחר) ויבצע הערכה והשוואה של הנכס המדובר אל מול מצב השוק. שמאי המקרקעין יגיש ללקוח את הערכותיו לגבי הנכס. הערכותיו כוללות השוואת הנכס לעסקאות דומות על פי נתוני סקר שוק, או לפי גישות אחרות.

כדי לקבל המלצה על שמאי מקרקעין, מומלץ תחילה לברר וללמוד את מהות תפקידו ולעמוד על הצורך והתוצר של עבודתו:

תפקידיו שלשמאי מקרקעין מוסכמים לפי הצורך של הלקוח, ונכתבים בראשית חוות הדעת - אותה הוא מגיש בסוף עבודתו, והיא תכלית שירותו. במרבית המקרים חוו"ד נצרכת לקביעת שווי של נכס, אך גם בחוו"ד פשוטה, כגון עסקת רכישת דירה, ניתן לגלות חריגות בבניה, ותקלות נוספות המשפיעות על השיקולים הרבים בקניית נכס והתאמתו ללקוח ספציפי.

הצורך בשומות נובע מאופיו של שוק המקרקעין, וייעודו החוקי על פי תכנית והיתר בנייה; "כשם שפרצופיהם שונים, כך דעותיהם שונות" (ברכות נח'), כך גם נכס מקרקעין אחד אינו דומה לאחר ולרוב הבדלי מקום הנכס הנו הגורם העיקרי והמכריע בקביעת שווי הנכס (ביחס לנכס דומה).

שמאי מקרקעין מקצועו צריך להכיר את סביבת הנכס. משרדנו, המנוהל ע"י השמאי יונתן לוי בירותי, מתמחה בשווי נדל"ן בבירת ישראל - ירושלים, וניתוח הגורמים הסביבתיים מחייבים כל פעם בדיקות נקודתיות, כגון: השכונה (רמה סוציואקונומית, תשתיות, נגישות, רמת חיים וביקוש כללי), הרחוב (מאפייניו ויחסו לצירים ראשיים והשוואה לאזורים אחרים בשכונה ולשטחים הציבוריים), הבניין (צפיפות, נוחות, לובי, קומה, זווית אור ונוף), המצב החיצוני והפנימי של הנכס (רמת בנייה, גימור, מצב פיזי תחזוקתי), גיל הנכס, בזכויות הבנייה ותוכניות הפיתוח הקיימות עבור האזור, באפשרויות החנייה, במידת הסמיכות לכבישים ובפרט ראשיים. שמאי או מתמחה מטעם המשרד יבקר בנכס, יצלם אותו, יאסוף מידע לגבי הנכס במשרדי התכנון כגון חריגות בנייה ועוד. במידה ויש חריגות בנייה יוודא בעירייה כי חריגות אלו מאושרות על ידי העירייה ובמידה שאין אישור חריגה - יברר לגבי מצב החריגה, האם ניתן לשלם על החריגה או שיש צו הריסה.

כניסות: 11112
קטגוריה: מקורות וגישה מהיהדות עידכון אחרון ב-חמישי, 21 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.