שומה  מקוצרת – חלופה זולה

השוואה לשומת מקרקעין מקיפה; היתרונות והחסרונות

משרדינו מבצע גם חוות דעת מקוצרת, שהיא זולה יחסית משומת מקרקעין מלאה/מקיפה. להלן יוסבר מדוע היא יותר זולה – איזה בדיקות וחלקים לא כלולות בה (לעומת השומה המלאה/מקיפה).

עיקר ההבדל בין השומות נוגע לבדיקה התכנונית של הנכס: זכויות הבנייה (תב"עות וכל מקור שמקנה אפשרויות למימוש בניות נוספות) ותיק הבניין (שבו היתרי הבנייה, וכל הערות תכנוניות ומשפטיות שרשומות על הנכס בתיק).

לפיכך, שומה מקוצרת מתאימה בעיקר לדירות שבהן אין זכויות בנייה ייחודיות, או שזכויות הבנייה הן סטנדרטיות כמו של דירות קרובות באזור. כמו"כ, על הלקוח לקחת בחשבון שייתכן שאין התאמה בין הבנוי להיתר הבנייה, או שישנם הערות בתיק הבניין שהוא לא יהיה חשוף אליהם בשומה המקוצרת (ראו כאן הנחיות לבדיקת תיק הבניין).

יש לציין שכאשר לוקחים משכנתא מהבנק, לרוב הבנק מחייב בשומה מקוצרת לפי רשימת 3 שמאים שמופיע בטופס להזמנת שמאי. משרדינו אינו מספק שירות זה, ויש לפנות רק לשמאים שרשומים על אותו טופס מהבנק (ראו כאן הנחיות בעניין).

לסיכום, לקוח פרטי שמעוניין בהערכת נכס מקרקעין (לרוב דירה או בית), יכול לקבל שתי סוגי שומות:

  1. שומת מקרקעין מקיפה: בה נבדקים כל הפרטים הנדרשים בהתאם לתקנות של מועצת שמאי המקרקעין, לצד כל הבדיקות התכנוניות והמשפטיות. כמו כן, גם חוות הדעת הינה יותר רחבה ומפורטת על הנכס ומרכיביו.
  2. שומה מקוצרת: מוצעת (ומתאימה) בעיקר ללקוחות פרטיים המעוניינים בשומה זולה ופשוטה (לא לצורך משכנתא), כאשר הם יודעים את זכויות הבנייה של הנכס, את חוקיות שטח הנכס, את הבעלות/החכירה המלאה, ואינם צריכים בדיקות אלו בשומה. כמו כן, גם חוות הדעת הינה פחות רחבה ומפורטת על הנכס ומרכיביו.

 

להלן השוואה בין שומה מקיפה לשומה המקוצרת:

 

שומה מקיפה
שומה מקוצרת

ביקור בנכס:

יש

יש

בדיקת תיק בניין:

יש (בעיריית ירושלים לוקח כשבועיים עד לתור עיון בתיק הבניין)

ללא בדיקה, השומה הינה מבוססת אמירת הלקוח, או לפי הנחה שכל הנכס נבנה בהיתר בנייה חוקי וללא חריגות בנייה, צווי הריסה או רישומים מיוחדים על הנכס. פסיקה (42973/01 - בנק לאומי למשכנתאות סניף משרד ראשי נגד סימה בן דוד-שמאית מקרקעין ואח', 7358/01 בנק לאומי למשכנתאות בעמ נ זלטין יובל, 002396/02 בנק דיסקונט למשכנתאות בעמ נ חכם זקלין).

בדיקת זכויות בנייה:

יש (כמו כן מוצע ללקוח להזמין מידע תכנוני בכתב ורשמי מהועדה המקומית תמורת תשלום אגרה)

אין בדיקת זכויות הבנייה של הנכס, אך יינתן להן שווי בהתאם להנחה המתוארת בחווה"ד.

 

 

האם עלות שומה משתלמת ללקוח? האם זה משתלם בסופו של דבר? איך תדע שזה לא יעלה לך ביוקר?

משרדינו שואף לספק שירות מקצועי במחירים הוגנים. בכל אופן, המלצה לכל לקוח, שישים דעתו בעלות שכר טרחת שומה, כי הפרש בשווי של נכס מקרקעין, הינו לרוב כה גדול פי כמה וכמה יחסית לעלות שומה, כך שבחירה בשמאי מקרקעין זול או בסוג שומה זולה יותר, עלולה להטעות ולשנות מחירים גבוהים – ויוצא שההפרש אינו משתלם בסופו של דבר, וזאת מלבד זיהוי וניתוח פרמטרים וגורמים שראוי להסב עליהם את דעת מזמין השומה, שלהם חשיבות סובייקטיבית או נקודתית שאינה נכללת תמיד בשווי שוק.

 

רעיון נוסף לחיסכון בתשלום שומה:

"עשה זאת בעצמך" – טיפים לבדיקה עצמית לשווי בית.

אז מהם פערי המחירים – כמה עולה שומה מקוצרת זולה וכמה שומה מקיפה:

בחוקי האתיקה של מועצת השמאים נאסר פרסום מחירון שכר טרחת שומות מקרקעין. עם זאת, מחירון כזה קיים אצל לשכת השמאים.

ניתן ליצור קשר עם משרדינו ולקבל הצעה כפולה (למלאה ומקוצרת). ליצירת קשר לחץ כאן.

כניסות: 20080
קטגוריה: סוגי שומות עידכון אחרון ב-שני, 04 יוני 2018 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.