הכרת המורכבות בנדל"ן, טיפים ראשוניים ודגשים כיצד לבחור שמאי מקרקעין מומלץ

·       מהו שכר הטרחה ההוגן לחוות דעת שמאות?  מהו מחיר הוגן עבור שירותיו של שמאי מקרקעין?  כיצד ניתן לבחור שמאי מקרקעין טוב ומקצועי להעריך נכס נדל"ן?

·       האם אפשר לקבל שומה מקצועית שהיא גם זולה?

ננסה לענות על השאלות לעיל:

תחום הנדל"ן הנו מורכב ודינאמי ולכן העצה הראשונה היא להיות יסודיים ומתונים: " נַחֲלָה, מבחלת (מְבֹהֶלֶת) בָּרִאשׁוֹנָה;  וְאַחֲרִיתָהּ, לֹא תְבֹרָךְ" (משלי פרק כ'). גורמים רבים משפיעים על השוק הנדל"ן, ביניהם המדינה אשר הנה בעלת הקרקעות וגופים מטעמה (בעיקר מנהל מקרקעי ישראל) שתפקידם לבצע את מדיניות הממשלה, ובנוסף, גופים פיננסיים גדולים, קבלנים, חברות אנשי עסקים ואנשים פרטיים.

תפקידו של שמאי המקרקעין הנו להיות מעין מורה נבוכים ולהפשיט את המורכבות הרבה למסמך פשוט המגיש ללקוח את תשובתו, ולצידה פרטים ודגשים שעליו להסב את דעתו. מעבר לכך, יש חשיבות להזמנת שמאי מקרקעין למטרת הערכת הנכס - על מנת לדעת את ערכו המדויק, וכן בדיקות תכנוניות נוספות.

יש לזכור ששמאי מקרקעין הינו המוסמך היחיד, ובשאיפה גם המקצועי ביותר לקבוע את השווי הנכון של הנכס מקרקעין שלך. מחירי נכס שניתנים ממתווך דירות, אינם תחליף מלא (אך טוב כדי לקבל מושג וטווח), היות ולמתווך יש אינטרסים במחירי הנכס והאזור, ואינם בודקים את מכלול הגורמים המשפיעים על שווי הנכס הספציפי.

שכר טרחה לשומת מקרקעין: לפי כללי האתיקה של מועצת השמאים, אסור לשמאי לפרסם את מחירי עלויות שכר הטרחה בגין השומות השונות. לכן, על הלקוח לבצע סקר מחירים בעצמו, בבדיקה פרטנית בין מספר שמאים.

לאחר שהמזמין/לקוח (הפוטנציאלי) אסף מספר הצעות מחיר, עליו לבחון האם הן כוללות אותם שירותים ובדיקות (הוצאת תיק בניין, זכויות בנייה, מסמכים משפטיים וכו'), ואלו פרקים מרכיבים את השומה (שומה מקוצרת/מלאה/מורחבת, לעיון בתפקידי השמאי בשמאות ומרכיביה – לחץ כאן), וכן אם עבודתו כפופה ותקנים של הועדה לתקינה שמאית וע"י מועצת שמאי המקרקעין (לעיון בתקנים – לחץ כאן). כמו כן, נסה לדלות מן השמאי מידע על ניסיונו הכללי ועל היכרותו עם אזור הנכס המיועד, על אופן עבודתו והליך העבודה (לעיון בהנחיות הליך השומה – לחץ כאן).

משרדינו מספק גם 'שומה מקוצרת', שהינה חוות דעת זולה בהפרש ניכר משומת מקרקעין מקיפה, ולכן ההשוואה בין סוגי השומות השונות והקיפן, חשובה להשוואות המחירים. לקריאה על שומה מקוצרת והשוואתה עם שומת מקרקעין מקיפה – לחץ כאן.

יצוין כי שומה מקוצרת כזו אינה כוללת את כל הבדיקות שכוללת בשומת מקרקעין מלאה, אך לצורך בדיקה כללית וראשונית של שווי ללקוחות שמוכנים להשקיע סכום נמוך על חוו"ד שמאית, משרדינו ממליץ על שומה מקוצרת כזו. 

כניסות: 20655
קטגוריה: משרד שמאות בירושלים עידכון אחרון ב-רביעי, 20 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.