קטגוריה: משרד שמאות בירושלים עידכון אחרון ב-רביעי, 20 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר

בורר בנדלן - שמאי מקרקעין מומחה לבוררות נדל"ן

השמאי מקרקעין ועו"ד יונתן לוי בירותי הינו בעל ניסיון בניתוח פשרות וסכסוכים בתחום המקרקעין, לצד חוות דעת ובדיקות בנדל"ן - לפי הצורך התכנוני/משפטי, ולכן הינו מתאים להתמנות (בהסכמת הצדדים או במינוי בית משפט) כבורר נדלן בתיק הנדון.

בורר שהוא שמאי ועו"ד במקרקעין:

מנהל המשרד, יונתן לוי בירותי, הינו גם עורך דין, ובכך יש לו ערך מוסף להבנת הצורך בשמאות בהליך המשפטי, מטרת חוות הדעת מומחה, ועד לאופי התנהלות והייצוג הנכון בפני שופט בית משפט. בנוסף, יונתן השמאי רשום ברשימת המומחים מטעם בית משפט השלום בירושלים במערכת נט המשפט, ובכך מהווה שמאי מוכר למזכירות ולשופטי בית המשפט.

יתרונות הבוררות בנדל"ן:

הסחבת הארוכה וההוצאות היקרות בהתנהלות בבית משפט, הן שתי הסיבות העיקריות להעדפת בוררות, כאשר הבורר הינו הבורר כשופט - צד שלישי אובייקטיבי המוסכם על הצדדים ומוסמך לברור בסכסוך ביניהם. מאידך, הליכי בוררות הינם הליכים שמאפשרים לבעלי דין לסיים סכסוכים משפטיים ביניהם בדרך קצרה ויעילה.

קטגוריה: משרד שמאות בירושלים עידכון אחרון ב-רביעי, 20 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר

הכרת המורכבות בנדל"ן, טיפים ראשוניים ודגשים כיצד לבחור שמאי מקרקעין מומלץ

·       מהו שכר הטרחה ההוגן לחוות דעת שמאות?  מהו מחיר הוגן עבור שירותיו של שמאי מקרקעין?  כיצד ניתן לבחור שמאי מקרקעין טוב ומקצועי להעריך נכס נדל"ן?

·       האם אפשר לקבל שומה מקצועית שהיא גם זולה?

ננסה לענות על השאלות לעיל:

תחום הנדל"ן הנו מורכב ודינאמי ולכן העצה הראשונה היא להיות יסודיים ומתונים: " נַחֲלָה, מבחלת (מְבֹהֶלֶת) בָּרִאשׁוֹנָה;  וְאַחֲרִיתָהּ, לֹא תְבֹרָךְ" (משלי פרק כ'). גורמים רבים משפיעים על השוק הנדל"ן, ביניהם המדינה אשר הנה בעלת הקרקעות וגופים מטעמה (בעיקר מנהל מקרקעי ישראל) שתפקידם לבצע את מדיניות הממשלה, ובנוסף, גופים פיננסיים גדולים, קבלנים, חברות אנשי עסקים ואנשים פרטיים.

תפקידו של שמאי המקרקעין הנו להיות מעין מורה נבוכים ולהפשיט את המורכבות הרבה למסמך פשוט המגיש ללקוח את תשובתו, ולצידה פרטים ודגשים שעליו להסב את דעתו. מעבר לכך, יש חשיבות להזמנת שמאי מקרקעין למטרת הערכת הנכס - על מנת לדעת את ערכו המדויק, וכן בדיקות תכנוניות נוספות.

יש לזכור ששמאי מקרקעין הינו המוסמך היחיד, ובשאיפה גם המקצועי ביותר לקבוע את השווי הנכון של הנכס מקרקעין שלך. מחירי נכס שניתנים ממתווך דירות, אינם תחליף מלא (אך טוב כדי לקבל מושג וטווח), היות ולמתווך יש אינטרסים במחירי הנכס והאזור, ואינם בודקים את מכלול הגורמים המשפיעים על שווי הנכס הספציפי.

שכר טרחה לשומת מקרקעין: לפי כללי האתיקה של מועצת השמאים, אסור לשמאי לפרסם את מחירי עלויות שכר הטרחה בגין השומות השונות. לכן, על הלקוח לבצע סקר מחירים בעצמו, בבדיקה פרטנית בין מספר שמאים.

לאחר שהמזמין/לקוח (הפוטנציאלי) אסף מספר הצעות מחיר, עליו לבחון האם הן כוללות אותם שירותים ובדיקות (הוצאת תיק בניין, זכויות בנייה, מסמכים משפטיים וכו'), ואלו פרקים מרכיבים את השומה (שומה מקוצרת/מלאה/מורחבת, לעיון בתפקידי השמאי בשמאות ומרכיביה – לחץ כאן), וכן אם עבודתו כפופה ותקנים של הועדה לתקינה שמאית וע"י מועצת שמאי המקרקעין (לעיון בתקנים – לחץ כאן). כמו כן, נסה לדלות מן השמאי מידע על ניסיונו הכללי ועל היכרותו עם אזור הנכס המיועד, על אופן עבודתו והליך העבודה (לעיון בהנחיות הליך השומה – לחץ כאן).

משרדינו מספק גם 'שומה מקוצרת', שהינה חוות דעת זולה בהפרש ניכר משומת מקרקעין מקיפה, ולכן ההשוואה בין סוגי השומות השונות והקיפן, חשובה להשוואות המחירים. לקריאה על שומה מקוצרת והשוואתה עם שומת מקרקעין מקיפה – לחץ כאן.

יצוין כי שומה מקוצרת כזו אינה כוללת את כל הבדיקות שכוללת בשומת מקרקעין מלאה, אך לצורך בדיקה כללית וראשונית של שווי ללקוחות שמוכנים להשקיע סכום נמוך על חוו"ד שמאית, משרדינו ממליץ על שומה מקוצרת כזו. 

קטגוריה: משרד שמאות בירושלים עידכון אחרון ב-ראשון, 17 יוני 2018 נכתב על ידי מנהל אתר

משרד שמאי מקרקעין בירושלים – הערכת נכסי נדל"ן בבירה

ברוכים הבאים לאתר השמאות של משרד שמאי מקרקעין בירושלים – יונתן לוי בירותי

באתר תוכל למצוא מידע בסיסי לצד מקצועי, טיפים והכוונות להערכת נכס נדל"ן והבדיקות הנלוות לשמאות. המידע באתר מונגש באמצעות כותרות האתר (וכותרות משנה) לפי נושאים וקטגוריות.  קריאה מהנה ובהצלחה

משרדינו בודק ומספק חוות דעת בשמאות לנכסי נדל"ן מסוגים שונים, ביניהם: דירה ובית למגורים, מתחם מסחרי ואולמות תעשייה, חלקה חקלאית (ובדיקת סיכוי ה'הפשרה' לייעוד מגורים או אחר), בניין משרדים, ומקרקעין בייעודים ולמטרות שונות.

הדרך המקצועית (והחוקית) להערכת שווי של נכס מקרקעין, היא ע"י שומת מקרקעין, המבוצעת על ידי שמאי מקרקעין, מומחה בעל הכשרה ורישיון מקצועי, שמחויב לכללי האתיקה של מועצת השמאים.

מלבד העבודה העיקרית של הערכת שווי לנכסי נדל"ן, שכאמור שמאות זו מהווה את המסמך העיקרי בייעוץ והדרכה בקנייה/מכירה של נכס מקרקעין, משרדינו כותב דוחות שומה נוספים, כגון; הערכת יסודות משותפים בהרחבת בנייה לתשלום יחסי בין שכנים, הפחתת היטל השבחה (בתביעה נגד רשויות), שווי לאחר הפקעת קרקע, ירידת ערך השטח בגלל תכנית פוגעת לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה (בתביעה נגד רשויות), בדיקת קרקע חקלאית לקראת 'הפשרה' לייעוד מגורים או אחר, טבלאות איזון בין שותפים לחלוקה ועוד. כמו כן, שרותיו של שמאי מקרקעין נצרכים למתן חוות דעת אודות נכס מסוים בהליכים משפטיים שונים, לרבות בנושאי כינוס נכסים, הוצאה לפועל והסכם גירושין. השמאי יונתן לוי בירותי, הינו שמאי שרשום במאגר השמאים של בית המשפט בירושלים.

סוגי השומות:

משרד השמאות יונתן לוי בירותי מבצע שומות עבור גורמים פרטיים, מוסדות ועסקני הנדל"ן ברמות השונות בדיקות של הנכס אשר יכללו בראש ובראשונה את הערכת שוויו של הנכס (בין אם קרקע, אדמה חקלאית, דירה או דירת גג/גן, בית משותף, וילה, או כל נכס אחר) ויבצע הערכה והשוואה של הנכס המדובר אל מול מצב השוק. שמאי המקרקעין יגיש ללקוח את הערכותיו לגבי הנכס. הערכותיו כוללות השוואת הנכס לעסקאות דומות על פי נתוני סקר שוק, או לפי גישות אחרות.

כדי לקבל המלצה על שמאי מקרקעין, מומלץ תחילה לברר וללמוד את מהות תפקידו ולעמוד על הצורך והתוצר של עבודתו:

תפקידיו של שמאי מקרקעין מוסכמים לפי הצורך של הלקוח, ונכתבים בראשית חוות הדעת - אותה הוא מגיש בסוף עבודתו, והיא תכלית שירותו. במרבית המקרים חוו"ד נצרכת לקביעת שווי של נכס, אך גם בחוו"ד פשוטה, כגון עסקת רכישת דירה, ניתן לגלות חריגות בבניה, ותקלות נוספות המשפיעות על השיקולים הרבים בקניית נכס והתאמתו ללקוח ספציפי.

הצורך בשומות נובע מאופיו של שוק המקרקעין, וייעודו החוקי על פי תכנית והיתר בנייה; "כשם שפרצופיהם שונים, כך דעותיהם שונות" (ברכות נח') - כך גם נכס מקרקעין אחד אינו דומה לאחר ולרוב הבדלי מקום הנכס הנו הגורם העיקרי והמכריע בקביעת שווי הנכס (ביחס לנכס דומה).

כחלק מהכנת השמאות על השמאי להכיר את סביבת הנכס. משרדנו, המנוהל ע"י השמאי יונתן לוי בירותי, מתמחה בשווי נדל"ן בבירת ישראל - ירושלים, וניתוח הגורמים הסביבתיים מחייבים כל פעם בדיקות נקודתיות, כגון: השכונה (רמה סוציואקונומית, תשתיות, נגישות, רמת חיים וביקוש כללי), הרחוב (מאפייניו ויחסו לצירים ראשיים והשוואה לאזורים אחרים בשכונה ולשטחים הציבוריים), הבניין (צפיפות, נוחות, לובי, קומה, זווית אור ונוף), המצב החיצוני והפנימי של הנכס (רמת בנייה, גימור, מצב פיזי תחזוקתי), גיל הנכס, בזכויות הבנייה ותוכניות הפיתוח הקיימות עבור האזור, באפשרויות החנייה, במידת הסמיכות לכבישים ובפרט ראשיים. שמאי או מתמחה מטעם המשרד יבקר בנכס, יצלם אותו, יאסוף מידע לגבי הנכס במשרדי התכנון כגון חריגות בנייה ועוד. אם ישנם חריגות בנייה, יש לוודא בעירייה כי חריגות אלו מאושרות על ידי העירייה, ואם אין אישור חריגה – יש לברר אם ניתן לשלם קנס על החריגה, התיישנות, ואיזה הליכים ישנם או צפויים נגדה.

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.