תפקידי שמאי מקרקעין בשמאות

 

מי זקוק לשירותי שמאות מקרקעין

להלן פירוט השירותים אשר השמאי המקרקעין יונתן לוי בירותי מספק שירות חוות דעת מקצועיות:

·      בדיקות לפני קניה (אדם העומד לרכוש דירה, ואינו יודע האם המחיר שנדרש ממנו הוא סביר) ומכירה (הבעלים מעונין לדעת בכמה להציע את הדירה למכירה, או אם להסכים להצעה מסוימת). הערכות שווי לכל סוגי הנכסים הנדל"ן והגדרת הזכויות בהם – שווי מכירה, דמי שימוש של דירות, חנויות, משרדים, מגרשים, מחסנים, מבנים בענפי התעסוקה והתיירות וכד'.

·      התמחות בתביעות פיצויים בגין הפקעות ותכניות פוגעות הגורמות לירידת ערך.

·      הכנת חוות דעת מומחה עבור דיון בבתי המשפט בתחומים שונים.

·      ייעוץ ליורשים – דירות, מגרשים ונדל"ן מסחרי (חנויות, מחסנים, משרדים ותעסוקה). בחלוקת רכוש לאחר פטירה של קרוב משפחה לצורך מימוש צוואה, משתמשים בשרותיו של שמאי מקרקעין על מנת להעריך נכסים אשר היו מוחזקים בידי הנפטר, לצורך מכירת הנכס או ביצוע חלוקת הרכוש בהסדרים כספיים בין היורשים.

·      הגשת שומות לערר – הפחתת היטל השבחה ברשות המקומית.

·      ירידת ערך נכס בגין ליקויי בנייה.

·      שותפים בנכס או שכנים בבנין, המעוניינים לפרק את השותפות, או להתחלק בעלויות הבנייה, באמצעות רכישה או חלוקה של זכויות חלקיות בנכס.

·      חברה מחזיקה בנכס נדל"ן או מקרקעין (משרדים למשל או מגרש) ועליה להגיש הערכת שווי שלהם בדו"חות הכספיים שלה (IFRS).

·      הערכת שווי של נכס לצורך קבלת הלוואה מול מוסד פיננסי המשעבד את הנכס אל מול ההלוואה.

·      הערכת ירידת ערך של נכס בשל שינויים בו או בסביבתו כגון בנית בתים נמוכים, העברת כביש או מסילת רכבת, התקנת אנטנות סלולריות בקרבת מקום או לחילופין, פתיחת נתיבי תחבורה קרובים או אי הפשרת שטחים נוספים באותו אזור.

·      הערכת שווים של תחנות דלק.

·      הערכתבתי אבותאו מבנים לדיור מוגן.

פירוט קונקרטי על כל שומה וסוגה ניתן לקרוא בתת כותרות דף זה.

הסיבה הפשוטה שמחירי המקרקעין מאמירים היא, הקרקע מוגבלת (בעיקר במרכזי הערים, תוך האפשרות של בנייה לגובה) והביקוש עולה לנכסי מקרקעין עולה (בעיקר מריבוי האוכלוסין). : "פְּרָזוֹת תֵּשֵׁב יְרוּשָׁלִַם, מֵרֹב אָדָם וּבְהֵמָה בְּתוֹכָהּ" (זכריה ב'),ולמרות עיקרון משאב הקרקע המוגבל, שווי נכסי הנדל"ן בירושלים נוסק: "כֹּה אָמַר, ה' צְבָאוֹת, עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת, בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלִָם; וְאִישׁ מִשְׁעַנְתּוֹ בְּיָדוֹ, מֵרֹב יָמִים וּרְחֹבוֹת הָעִיר יִמָּלְאוּ, יְלָדִים וִילָדוֹת, מְשַׂחֲקִים, בִּרְחֹבֹתֶיהָ" (זכריה ח').יהודים מהארץ וציונים מחו"ל מבקשים להם נחלה בעיר דוד, וכך הצפיפות רבה, בעיקר למגורים: "כִּי עַתָּה תֵּצְרִי מִיּוֹשֵׁב, וְרָחֲקוּ מְבַלְּעָיִךְ עוֹד יֹאמְרוּ בְאָזְנַיִךְ, בְּנֵי שִׁכֻּלָיִךְ:  צַר-לִי הַמָּקוֹם, גְּשָׁה-לִּי וְאֵשֵׁבָה" (ישעיהו מט').

שווי נכס נקבע על פי פרמטרים שונים, לרוב העיקרי ביניהם הוא הנכס עצמו על מאפייניו: גודל הנכס, רמת הגימור והמצב הפיזי, קומת הדירה (ובהתאם - האם קיימת מעלית), אופי המבנה וגילו של הנכס.

פרמטר עיקרי נוסף הקובע את ערך הנכס הוא מיקומו ביחס לסביבה בה הוא שוכן. פרמטר זה אינו ניתן לתיקון ע"י בעל הנכס (לעומת שיפוץ המצב הפיזי של הנכס, לדוג'). את הסביבה מאפיינים לפי קרבה לגני שעשועים, מרכזי מסחר, בתי ספר, רמת השירות של הרשות (ביוב, חשמל, תאורה, מדרכות ועוד). כמו גם  המעמד הסוציו אקונומי  של דיירי הבניין, תוכניות מתאר סביב הנכס ועוד. פרמטרים אלו נמדדים בהשוואה לנכסים אחרים בעסקאות דומות ואלו יוצרים את מדד שווי שוק הנדל"ן כבסיס שומה להערכת כלל הנכסים.

 

כניסות: 18598
קטגוריה: תפקידי השמאי עידכון אחרון ב-רביעי, 20 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.