נוהל העבודה בשלב ב'– מהגשת הטיוטה עד סיום העבודה:

משהוגש ללקוח טיוטת השומה ללקוח באמצעות דוא"ל או פקס, להלן הסברים והנחיות להמשך:

  1. 1.יודגש כי זו אינה השומה הסופית והחתומה, אלא טיוטה בלבד, בה הלקוח מתבקש לאשר את הטיוטה שנשלחה אליו,

או

  1. 2.לשלוח חזרה לשמאי הערות ובקשות לתיקון (בעיקר טכניות). עדיף לקחת מספר ימים ולרכז את הבקשות לתיקונים/ההערות במסמך מסודר.
  2. 3.לאחר שהשמאי יקבל את מסמך בקשות התיקונים/ההערות של הלקוח על טיוטת השומה, השמאי יבחן את התיקונים:

את שנכון או אפשרי ישולב בשומה בניסוח מתאים,

ואילו את ההערות/בקשות לתיקון שאינן רלוונטיות/שגויות, השמאי לא יקבל (ובמידת הצורך ינמק מדוע לא).

  1. 4.אם ללקוח יש השגות על השווי שקבע השמאי, הלקוח מתבקש תחילה להבין את ההבדל בין שווי למחיר (הסבר לקמן), ולאחר מכן מומלץ שהלקוח יביא תימוכין לדבריו בנוגע לשווי, ואז השמאי יבדוק אם יש מקום לתיקון השווי.

  1. 5.על מנת להמשיך בעבודה על השומה, יש להסדיר את גמר התשלום, כמפורט בהצעת המחיר שנחתמה עם הלקוח.

התשלום יבוצע באמצעות המחאה/מזומן שתשלח בדואר (עדיף במעטפת דואר מהיר - 24 שעות) לכתובת המשרד, או בהפקדה בנקאית לבנק הפועלים מס' 12 סניף 718 חשבון 650093.

  1. 6.חוות הדעת הסופית – השומה, תישלח למען הלקוח בדרכים אלו לפי בחירתו:

6.1. בדואר: שני עותקים חתומים של שומת המקרקעין, ניתן לצרף גם חשבונית מס קבלה ו/או נספחים.

6.2. כקובץ PDF בדוא"ל (אי-מייל) חתום עם חותמת (ניתן להדפסה כמקור).

ההבדל בין שווי למחיר

קיים הבדל בין "מחיר" לבין "שווי":

ההגדרה של שווי שוק הינה:

המחיר שישלם קונה מרצון למוכר מרצון בתנאי שוק מקרקעין חופשי, כאשר הנכס פנוי, נקי מכל חוב, מחזיק ו/או שיעבוד, בהנחה שהן מוצעות למכירה (בפרק זמן סביר), במסגרת עסקת "קונה מרצון ממוכר מרצון".

בהחלט יתכנו מקרים, שמחיר חוזי אינו משקף את השווי, מכיוון שמדובר בקונה מיוחד עם אינטרסים מיוחדים בנכס, יחסים מיוחדים בין המוכר לקונה, מכירה בין קרובים, חלקה משלימה ועוד מקרים רבים ומגוונים. יתרה מזו, יש המקבלים או שומעים על הצעה לקניית נכס, ואז מסיקים מיד וישירות על שווי הנכס.

שווי הינו מושג אובייקטיבי, לעומת מחיר שהינו מושג סובייקטיבי. מחיר הוא סכום ספציפי שיתקבל תמורת נכס כלשהו , ושווי הוא ממוצע של כל המחירים בשוק.

כניסות: 10484
קטגוריה: הנחיות להזמנת שומה עידכון אחרון ב-חמישי, 21 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.