עשה זאת בעצמך – בדיקה עצמית של שווי נכס מקרקעין

מי לא חפץ לדעת את שווי ביתו/דירתו (או נכס מקרקעין אחר שיש לו בו זכויות קנייניות, או נכס שמעוניינים לרכושו), על מנת לממש את השווי בשעת רצון, או ליישב את הנפש מביטחון-גב כלכלי.

אמנם, דרך המלך היא לפנות לשמאי מקרקעין מקצועי, שיעריך את הנכס, תוך שכלול הבדיקות והשיקולים, שאדם סביר מן היישוב, אינו בקיא ומוכשר לכך, גם אם התגורר בנכס עשרות שנים.

עם זאת, גם האדם הפרטי, למרות חוסר הידע והניסיון המקצועי, יכול לבצע גישוש ראשוני בעצמו – על מנת לעמוד על שווי כללי הנכס, אך זאת בתנאי שישים דעתו, כי שבדיקתו אינה מקצועית, ולכן עלולה להיות בסטייה מהשווי הנכון והמדויק של הנכס.

הנה אם כן, להלן מספר הנחיות בבחינת "עשה זאת בעצמך" – כיצד לבדוק באופן עצמי, ברמה ראשונית וכללית את שווי נכס אופייני בייעוד למגורים:

1.   סקור את השכונה באמצעות מפת סביבה (מומלץ גם בביקור בשטח), וסמן את כתובות הנכסים הדומים לנכס הנישום (אותו מבוקש להעריך). רשום מאפיינים מיוחדים שיש לנכסים אלו (כגון קומה, נוף, גישה, גיל הבניין).

2.   כנס לאתר "איתור גוש חלקה לפי כתובת"ורשום את מספרי החלקות שסימנת, בהתאם לכתובות הנכסים הדומים.

3.   כנס לאתר רשות המיסים  "מידע נדל"ן מיסוי מקרקעין"  וחפש האם בנכסים שסימנת בוצעו עסקאות מכר. רשום השוואה מסודרת.

4.   לביצוע שכלול שווי לפי הנכס הנישום, בצע התאמות לפי המאפיינים בסעיף 1 (מאפיין רמת גימור אינו ניתן לשכלול ללא בדיקת פנים הנכס) וחלק את השווי למ"ר (זהו שווי למ"ר בנוי).

5.   בצע סקר שוק דומה לפי פרסומי נכסים למכירה (וחלק את השווי למ"ר). בדוק שרמת המחירים המבוקשים גבוהה (בין 5%-20%) מהממוצע המשוכלל אליו הגעת בסעיף 4.

6.   תתקשר למתווכים באזור ושאל בנימוס אם יוכלו לעזור לך בהערכתם הראשונית הכללית לשווי הנכס (להערכתם היותר נכונה יתכן ויבקשו להגיע לנכס אך הדבר כרוך ברצונם לשווק את הנכס. לשיקולך! ).

7.   הכפל את השווי שהגעת בסעיף 4 (שווי למ"ר בנוי) בשטח של הנכס הנישום. אם יש לנכס הנישום מאפיינים מיוחדים, בצע התאמות בהתאם.

8.   במידה ויש לנכס הנישום זכויות בנייה (שטרם נוצלו), בצע בדיקת מידע תכנוני באתר ממ"י, משרד הפנים והועדה המקומית (תוכל להיעזר בדף הקישורים שבאתר). במידה ומצאת שיש זכויות בנייה ו/או אינך מצליח לפרש את התכניות ו/או הנכס ו/או השכונה עברו שינויים תכנוניים בשנים האחרונות, מומלץ להזמין מסמך של "מידע תכנוני בכתב" מהועדה המקומית (שעלותו כ-170 ₪ בממוצע). אותו כנ"ל יש לבצע על נכסים תואמים בהשוואה.

בהצלחה: "בְּחָכְמָה, יִבָּנֶה בָּיִת;  וּבִתְבוּנָה, יִתְכּוֹנָן.  וּבְדַעַת, חֲדָרִים יִמָּלְאוּ כָּל הוֹן יָקָר וְנָעִים" (משלי כד')

כניסות: 17085
קטגוריה: הנחיות להזמנת שומה עידכון אחרון ב-חמישי, 21 יולי 2016 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים רלוונטיים:

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, שמאי מקרקעיןועורך דין, בעל תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, עם ניסיון בתחום השמאות מקרקעין מזה כשש שנים, עבד עם גופים ציבוריים (מוסדות המדינה, בנקים) ופרטיים (פרי-לאנס, משרדי נדל"ן, בעלי נכסים). המשרד פועל ברוח התורה והצדק – ללא משוא פנים"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ, אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ, אִישׁ אֶת-אָחִיו" (ויקרא כה') ומתן שירות אדיב. נא לא לגלוש באתר ולא לפנות לייעוץ ביום שבת קודש.

האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על תחום המקרקעין והנדל"ן בענייני קנייה ומכירה, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זה משום המלצה, חוות דעת מקצועית או ייעוץ או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר:

טלפון: 077-5253416
פקס: 153-25712262
דוא"ל: shamahut@gmail.com
 
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
 
המשרד ממוקם במרכז העיר ירושלים.